A Skóciától nyugatra fekvő Lewis-szigeten 1831-ben egy vihar alkalmával 93 sakkfigura került elő. A rozmáragyarból készült figurák mindegyike különálló személyiség: a bástya harciasan harapdálja a pajzsát, a királynő pedig mély aggodalomba merül. A viking időkből valók, és szemléletesen bizonyítják, hogy a 11–12. századi Európában a sakk jó úton volt afelé, hogy a legelterjedtebb táblajátékká váljon.
Számos középkori irat említi a játékot, és az ásatások során Európa-szerte előkerült több száz sakkfigura megerősíti: a sakk fontos szerepet játszott a középkori nemesség életében, hiszen a várakban töltött esték unalmát a régi történetek és versek hallgatása mellett a játék űzhette el leginkább. Nem tudjuk, az alsóbb osztályok körében mennyire terjedt el a sakk, hiszen az ő sírjaik ritkán tartalmaznak mellékletet, és az irodalom is a nemesség életét ábrázolja. A sakkjáték sok évszázados története folyamán mind nagyobb népszerűségre tett szert, meghódította a világot, s kultúránk részévé lett. Sokak szerint az emberiség egyik legérdekesebb, legszellemesebb játéka.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.