Az európai uralkodó dinasztiák közötti házasságkötések mindig az érintett dinasztiák érdekei mentén jöttek létre, ez teljesen természetes volt. Az is, hogy a házassági kapcsolatok a szomszédos uralkodócsaládok között gyakoribbak voltak. Keveset tudunk ezekről a házasságkötésekről a kora középkorban, még kevesebbet arról, amikor a tervezett házasságkötés valami okból mégsem jött létre. De nem vagyunk bővében a forrásoknak azokban az esetekben sem, amikor a magyar királyleányok nyomait keressük. Előfordul, hogy még a nevüket sem ismerjük, holott a dinasztia szempontjából fontos küldetést teljesítettek.
A Kijevi Rusz (vagy ahogy a középkori latin nyelvű források nevezik: Ruthenia vagy Ruscia) és a belőle formálódó részfejedelemségek uralkodói a Rurik-dinasztiából kerültek ki. A 12. század közepéig a kijevi nagyfejedelmek családja, később a szerteágazó dinasztia ágai közül a szomszédos halicsi fejedelmek kerültek rokonságba a magyar uralkodókkal.
Bölcs Jaroszlav leánya: Anasztázia Jaroszlavna Jaroszlav harca a besenyőkkel Kijev falai alatt, 1037. N. Zinovjev festményeBölcs Jaroszlav leánya I. András király (1046–1060) felesége volt. A házasságkötés ténye ismert a magyar krónikából, de a királyné nevét (Anasztázia) csak kései keleti szláv forrásból tudjuk. Sajnos nem ismerjük a házasságkötés idejét, helyszínét
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.