Budapesten a belváros egyik utcája évtizedeken át, a kommunizmus bukásáig a Rosenberg házaspár nevét viselte. A kommunista mítosz szerint ártatlanul végezték ki őket a hírhedt Sing Sing börtönben a mccarthyzmusnak nevezett időszak csúcspontján, 1953-ban. A többi kommunista mítoszhoz hasonlóan ez is hamis volt: Julius és Ethel Rosenberg egy kémszervezet középpontjában állt, a férfi tevőlegesen, az asszony inkább titkárnői teendőket ellátva. A házaspár a hidegháború talán legsúlyosabb biztonságpolitikai ügyébe, az atombomba gyártásának kérdésébe keveredett bele: minden erejükkel segítettek a szovjeteknek abban, hogy az amerikaiak után másodikként szert tegyenek ennek a fegyvernek a titkára.
A házaspár története túlmutat az egyedi eseten, s bizonyos általánosabb konklúziókat is le lehet vonni az életükből. Julius Rosenberg Oroszországból származó lengyel zsidó családban született New York Lower East Side nevű negyedében. Édesapja rabbinak szerette volna nevelni, ám Julius már 16 éves korában belépett a New York City College fiatal kommunistáinak ligájába. 1939-ben végzett mérnökként, s ebben az évben összeházasodott Ethel Greenglass-szal, aki ugyancsak zsidó bevándorolt család gyermeke volt. Ketten együtt aztán beszervezték Ethel öccsét, David Greenglasst is a fiatal kommunisták ligájába; David azonban soha nem lépett be az Egyesült Államok Kommunista
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.