A háború 1944 tavaszán érte el Románia északkeleti határát, ahol a Vörös Hadsereg offenzívája ideiglenesen megtorpant. Az augusztus 20-án indított újabb, erőteljes szovjet támadás órák alatt több helyen áttörte a besszarábiai német–román állásokat, az arcvonal néhány nap alatt összeomlott. Ezt látva I. Mihály román király 23-án bejelentette a Román Királyság egyoldalú kilépését a német szövetségi rendszerből. Két nappal később formális hadüzenet nélkül, de facto kezdetét vette a román–magyar háború.
A román szárazföldi csapatok harcait az 1. légi hadtest (Corpul 1 Aerian, C1A) támogatta, amely 1944 szeptemberétől a szovjet 5. légi hadsereg alárendeltségébe tartozott. A román pilóták szokatlanul magas veszteségeket szenvedtek el a korábbi szövetségeseikkel vívott légi harcokban, és számtalan esetben érzékelhették, hogy új szövetségesük nem egyenrangú félként tekint rájuk, sőt a szovjetek nemegyszer „tévesen” nyitottak tüzet román repülőgépekre. Jóllehet a románok német típusokat használtak, a pilótákban mégis felmerült, hogy a szovjet katonák bosszúja állhatott az incidensek hátterében.
A román légierő csekély mértékben vett részt a „fődíjnak” tartott magyar fővárosért folytatott harcokban, történetírásuk utóbb mégis felmagasztalta a budapesti hidak bombázásáért. Ennek eredményessége azonban a korabeli dokumentumok alapján cáfolható. A románok részvétele Magyarország elfoglalásában végül a levegőben is jelentős áldozatokkal járt.
1944.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.