A fénykorában 6 millió négyzetkilométerre kiterjedő, 60 milliós lakossággal rendelkező imperium Romanum egyike volt a leghosszabb életű birodalmaknak az emberiség történetében. Róma alapításától számítva nyugaton több mint ezerkétszáz évig, keleten pedig még ezer évvel tovább állt fenn.
A Római Birodalom a nyugati kultúrkörben mindig is paradigmatikus értékűnek számított, amit az is jelez, hogy számtalanszor próbálták már hamvaiból feltámasztani a Frank Királyságtól a Német-római Császárságon keresztül az Európai Unióig, amely elődjének, az Európai Gazdasági Közösségnek az alapokmányát nem véletlenül épp Rómában írták alá 1957-ben. De az Egyesült Államokban – melynek politikai rendszerét tudatosan a római köztársaság mintájára hozták létre – szintén egyre többen teszik fel a kérdést: „Are we Rome?”
A birodalmak felemelkedésének és bukásának története a műfaj megszületése óta a történetírás egyik kedvelt narratívája. Korunk gondolkodásmódjára jellemző, hogy általában materiális okokra: a klímaváltozásra; a gazdaság sikerére, majd hanyatlására; az ütőképes, majd elgyengülő hadseregre; a migrációra vagy éppen a politikai rendszer változásaira vezetjük vissza a felemelkedés versus hanyatlás jelenségének
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.