rubicon

A Rákosi Mátyás Hadikórház

Magyar orvosok Koreában, 1950–1957
14 perc olvasás

A koreai háború rendkívül heves harcokkal járt, az ország romokban hevert, a közigazgatás, a közlekedés megbénult, az egészségügyi ellátás nem működött, a háború forgatagában milliók pusztultak el, és tömegesen haltak meg a sebesültek vérveszteség, legyengülés, járványok és ellátatlanság következtében. A háború alatt, majd az újjáépítés időszakában Magyarország komoly anyagi segítséget nyújtott Észak-Koreának. Ennek részeként állították fel a Rákosi Mátyásról elnevezett hadikórházat, melyben nyolc magyar orvoscsoport váltotta egymást a koreai háború éveiben és az újjáépítés időszakában. A magyar orvosok a háborús viszonyok miatt koreai katonai főparancsnok vezetése alatt álltak s a koreai személyzettel együtt dolgoztak. A magyar hadikórház szakmai vezetését kettős, koreai–magyar irányítással oldották meg.

Korea politikai, gazdasági és kulturális téren hosszú időn keresztül Magyarország érdeklődési körén kívül esett. A világ egyik legelzártabb, tá­voli és titokzatos országa 1945. augusztus 15-én szabadult fel a japán megszállás alól. A jaltai értekezlet határozata alapján a Koreai-félsziget északi felén szovjet, délen amerikai katonai közigazgatást vezettek be, s az 1948-ban megtartott választások nyomán állandósult az eltérő politikai berendezkedés és az ország kettéosztottsága. Északon létrejött a Koreai Népi

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.