A Rákosi-korszak meghatározó politikai személyiségei az 1956-os forradalmat követően kevés kivételtől eltekintve a hatalom sáncain kívülre kerültek. Kádárék nem csupán azt a jogot tartották fenn maguknak, hogy saját belátásuk szerint határozzák meg, kit tekintenek „rákosistának” és kit nem, de a későbbiekben is eltérő módon „osztották az igazságot” a Rákosi-féle vezetés egykori tagjainak. Az egykori PB-tagok és KV-titkárok sorsáról az MSZMP vezetése politikai szempontok mérlegelésével, gyakran szubjektivizmustól sem mentesen döntött.
A Magyar Dolgozók Pártja Politikai Bizottsága egykori tagjainak, illetve a volt KV-titkároknak a sorsa az 1956-os forradalmat követően különbözőképpen alakult, egy dologban azonban azonosságot mutat – szinte kivétel nélkül a hatalom perifériájára kerültek. Rákosi Mátyás és Farkas Mihály kivételével legtöbbjük politikai „karrierjében” az 1956. októberi forradalom hozott törést. Rákosi Mátyás már 1956 júliusában, pártfőtitkári tisztségéről való leváltása után elhagyta az országot; az ő esetében a barvihai gyógykezelésből életfogytig tartó száműzetés lett. Az egykori „négyes fogat” másik tagját, Farkas Mihályt nem csupán a hatalomból távolították el már jóval a forradalom kitörése előtt, de október 13-án letartóztatták, és 1957 tavaszán büntetőjogilag is felelősségre vonták.
Forgalomirányító rendőr az Engels téren, 1965Gerő Ernő, Révai József, Hegedüs András miniszterelnök és Piros László belügyminiszter 1956. október 28-án hagyták el
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.