Történelmi köztudatunk általában úgy tartja, hogy II. Rákóczi Ferenc és vezérkara szinte a semmiből teremtette meg a kuruc hadsereget. A legújabb kutatások szerint a hadsereg gerincét a hivatásos és félhivatásos katonák alkották, akik a társadalom militarizált rétegéből kerültek ki. Tulajdonképpen egy féloldalas, határvédelemre szakosodott, zömében lovasokból álló haderőben egy reguláris harcmódot alkalmazó gyalogságot kellett pótolni. A modernizálási törekvések a megfelelő anyagi háttér hiányában kudarcot vallottak, ám a jól bevált portyázó taktikával mégis hosszú éveken át tartósítani tudták a felkelés első esztendejében kivívott hadászati erőegyensúlyt.
II. Rákóczi Ferenc, amint azt később emlékirataiban papírra vetette, 1703 június közepén mintegy háromszáz rosszul felfegyverzett jobbágy és bujdosó katona élén kezdte meg fegyveres harcát. Valószínűleg őt is meglepte a felkelés gyors térnyerése, amit Bethlen Miklós erdélyi fejedelmi tanácsos emlékirataiban tömören és szemléletesen úgy fogalmazott meg: „hogy mely dolgot Kis Albert 70 talpassal indita áprilisban, májusban 700, júniusban 7000, decemberben 70000 számra is nőjön.” 1703 nyarán és őszén a felkelők birtokba vették az ország
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.