Magyarországon ellentmondásoktól terhes történelmi helyzet alakult ki 1945 tavaszán. Ezeket az ellentmondásokat a mai napig nem sikerült megnyugtatóan feldolgozni. Alapvetően azért, mert foglyai vagyunk az 1945 utáni – a gondolatokat is győztesekre és vesztesekre osztó – mentalitás béklyóinak.
Ezek a bilincsek nemhogy lazultak volna távolodóban a háborús kataklizmától, hanem mintha egyre jobban szorítanának.
Ebbe a körbe tartozik a politikai természetű számonkérés és így mostani témánk is: a bíróságok szerepe az 1945 és 1949 tavasza közti reményteli, ám végül kiábrándító korszak politikai küzdelmeiben.
Látjuk, hogy a kommunista párt, miként korábban a nyilas párt, politikai eszközökkel – például választásokkal – képtelen volt megszerezni a hatalmat, s amikor ez kiderült, a politikai küzdelmet jogi útra terelte. Vagyis felhasználta az igazságszolgáltatás komplett apparátusát saját céljai eléréséhez. Ez csak úgy volt lehetséges, ha az egész igazságszolgáltatási vertikumban döntő befolyásra tesz szert. Ennek alapfeltétele volt a szovjet megszállás és beavatkozás. Talán itt érdemes rögzíteni: ez a vertikum a nyomozati szakasszal kezdődött – PRO, ÁVO, Katpol –, majd a Népügyészség vádemelési tevékenységével, a Népbíróság különféle tanácsainak ítélkezésével és más rendkívüli bíróságok működésével folytatódott. Meghatározó szerep jutott a belügyminisztériumnak és főleg az igazságügy-minisztériumnak, valamint a köztársasági elnöknek. Utóbbinak a kegyelmezés terén. (Korábban ezt a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.