A 16–17. századi hitvitákban testet öltő ideológiai-világnézeti ellentétek a disputálók jóvoltából pompás irodalmi foglalatba kerültek. Miközben ugyanis a felek egyre gorombább verbális fegyverekkel rontottak egymásra, szóleleményeik mint megannyi friss hajtás díszelegtek a magyar nyelv fájának egyre dúsabb koronáján. A modern idők felgyorsult tempója nemigen enged meg ilyen irodalmi fényűzést a perlők számára. Ez magyarázza, hogy míg Czeglédi István református prédikátornak 1666-ban még 448 nyolcadrét lapra volt szüksége ahhoz, hogy elvégezze Kis Imre jezsuita páter megpiricskeltetését – s a kötet még így is csonka, hiszen az officina a teljes nyomtatást be nem fejezhette –, harmadfél évszázaddal később egy ifjú emigráns újságíró a magyar kormányfőt célzó bírálatát már kénytelen – és képes – volt egyetlen jól irányzott pofonba összesűríteni. Nem kétséges: benne láthatjuk a 20. század végének tágas tömegkommunikációs mezőjében tevékenykedő orvtortavetők egyik korai előfutárát.
Az esetről annak idején bőséges tudósítást nyújtott a világsajtó. A legrészletesebb beszámolók persze a genfi és a magyarországi újságokban jelentek meg, de rövidebb-hosszabb cikkekben minden fontosabb lap
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.