„A tétlenség a lélek ellensége” – írja Regulájában Szent Benedek. A bencés rend alapítója régi hagyományra épített, amikor a szerzetesek napirendjét az imádság, a munka és az olvasás kiegyensúlyozott ritmusával szabályozta. Benedek másik alapelve a monostor építésére vonatkozott: „minden szükséges dolog a monostor falain belül legyen, hogy a szerzeteseknek ne kelljen kint bolyonganiuk!” Így a saját munkájukból élő szerzetesek templomuk és monostoruk mellé gazdasági épületeket is emeltek. A monostort istállók, műhelyek, magtár, borospince, sörfőzde, konyha- és gyógynövénykert vették körül. Az apátság így gazdasági, gazdálkodási egység is volt, ahol magas szintű munka folyt.
Mind a szerzetesek életét, mind az apátság építészeti elrendezését a rend (ordo) jellemezte. A maguk, illetve szolgálónépeik által előállított mezőgazdasági termékek közül az egyik legfontosabb a bor volt. A bencés monostorok azonban nemcsak a liturgia miatt készítettek bort. A középkori és kora újkori járványok idején a tiszta ivóvíz hiánya miatt gyógyító, erősítő hatású borokat fogyasztottak. A monostorokban a szerzetesek mellett a betérő vendégeket és a zarándokokat is borral kellett ellátni.
Szent
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.