Az első világháború után az antanthatalmak közel ezer német személy kiadatását követelték, akikről azt állították, hogy háborús bűnösök, s nemzetközi bírósági eljárás indítását tervezték ellenük. A listán olyan prominens figurák is szerepeltek, mint II. Vilmos császár, Bethmann-Hollweg birodalmi kancellár, Tirpitz tengernagy, Hindenburg marsall és Ludendorff tábornok.
Jogi precedensAz 1919 júniusában aláírt versailles-i szerződés 227. cikke kimondta, hogy „a szövetséges és társult hatalmak a Hohenzollern-házból származó II. Vilmos volt német császárt a nemzetközi erkölcsnek és a szerződések szentségének legsúlyosabb megsértése miatt nyilvánosan vád alá helyezik”. Az öt bíróból álló bíróságot öt hatalom: az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Japán nevezi ki, s annak joga lesz a kiszabandó büntetést meghatározni. A szövetséges hatalmak egyúttal kiadatási kérelemmel fordultak a német kormányhoz, a 228. cikkben pedig elismertették vele a szövetséges hatalmak azon jogát, hogy „katonai bíróságaik elé állíthassák mindazokat a személyeket, akiket a háború törvényeivel és szokásaival ellenkező cselekményekkel vádolnak”. A szerződés kimondta: e rendelkezést akkor is végre kell hajtani, ha Németország vagy
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.