„Nagyon érdekes, talpraesett, jó beszédű ember, abból a fajta nyugtalan parasztból, akinek a harmincas-negyvenes években mindegy volt már, hogy ki borítja fel a rendszert, a nyilasok vagy a szociáldemokraták, akárha a kommunisták is, csak már borítsák. Nem fér a bőrében, valamit akarna tenni, valami szeretne lenni. Mindig azokhoz húzott, akik az állott falusi vizeket megzavarták.”
Veres Péter jellemezte így Az ország útján című memoárjában egyik ismerősét, rendkívül plasztikusan ábrázolva azt a politikai közhangulatot, amely igen sokakat jellemzett az 1940-es évek elejének Magyarországán. Nem csupán a köz ügyei iránt érdeklődő parasztemberek, hanem útjukat kereső egyetemi hallgatók, elégedetlen köztisztviselők, sorsuk jobbra fordulásában bízó iparosok remélték a megváltást a kissé parttalan radikalizmustól.
Írásunkban a korabeli radikalizmusok közül a népit szeretnénk bemutatni, kitérve arra is, hogyan hatott a reformok iránt nyitott keresztény-konzervatív középosztályra, s milyen pontokon érintkezett a korabeli szélsőjobboldallal, illetve az illegális kommunista mozgalommal.
Az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.