A német haderő 1939-ben, bár magas szervezettséggel, korszerű harceljárással rendelkezett és egyértelmű volt katonai vezetésének fölénye, létszámában, fegyverzetében és gépesítettségében jóval elmaradt potenciális ellenségeinek hadseregei mögött. Németországnak 1935-ig nem lehetett számottevő hadereje. A versailles-i békeszerződés 100 ezer főben maximálta a fegyveres erő létszámát és megtiltotta – többek között – az új, ütőképes technikai eszközök (nehéztüzérség, hadihajók, repülők, harckocsik) rendszerbe állítását, az általános hadkötelezettség fenntartását. Az új haderő kiépítése 1935-től indult meg, miután Hitler egyoldalúan felrúgta a békeszerződés előírásait.
Németország nem egészen négy év alatt ütőképes haderőt hozott létre, és lemaradását több tekintetben is behozta. A fegyverkezés óriási összegeket emésztett fel. A katonai kiadások 1936–1937-ben elérték az összkiadások 37, 1938–1939-ben az 53%-át. Mindezek ellenére a Wehrmacht csak megközelíteni tudta a francia haderőt, túlszárnyalni nem. Ráadásul Németországnak nemcsak a francia
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.