A német császári haditengerészet II. Vilmos imperiális törekvéseinek kedvezményezettjeként – két flottaépítési törvény nyomán – a világ egyik legmodernebb hadiflottája lett, s 1914-re a brit Royal Navyvel majdnem azonos szintre emelkedett. A szigorúan és jól kiképzett német tengerésztisztek és matrózok euforikusan indultak az első világháborúba, s a világ tengerein szinte mindenütt jelen voltak.
De a császár büszkesége, a nyílt tengeri flotta főereje nagyrészt a kikötőben rostokolt, és kerülte az összecsapást a brit flottával. Egyedüli komolyabb ütközetükre 1916. május 31-én Skagerraknál került sor, ahol mindkét flotta érzékeny veszteséget szenvedett. Ezután tartózkodtak a komolyabb erőpróbától. A haditengerészet keretében a németek új fegyvernemként kifejlesztették még a tengeri repülést és a repülőgép-hordozó gőzösöket, s léghajóflottát is kiépítettek.
Az első világháború legsikeresebb német fegyverneme a tengeralattjáró lett. Az 1740-ben Nagy Frigyes által alapított Pour le Mérite (Szolgálatért) érdemrendből a háború alatt 687 darabot adományoztak; ebből 54 érdemrend a haditengerészethez került. Elsüllyesztettek 6394 polgári hajót, 11,9 millió bruttó regisztertonnával. A világháború azonban nem a tengereken, hanem a szárazföldön dőlt el.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.