A német szupernóva 1945 májusában szétrobbant, s a totális katonai vereség nyomán a német állami szuverenitás érvényesülését nemzetközi jog korlátozta. Az új hatalmi vákuumot a második világháború győztesei megszálló hatalmakként töltötték ki. Az 1919. évi versailles-i szerződés mintájára tervezett német békeszerződés azonban a hidegháború áldozatául esett. Az új világstruktúrák határai Németországot és Berlint kettészelték. Németország a két ideológiai világrendszer rivalizálásának centrumába került, s e területet – európai stratégiai helyzete, valamint továbbra is jelentős szellemi és gazdasági ereje miatt – egyik oldal sem kívánta a másiknak átengedni. A hidegháborúban a németek a barikád mindkét oldalán intenzívebben léptek fel, mint a megosztott Európa más népei. Rövidesen mindkét német állam saját szövetségi rendszere hegemón hatalmának legerősebb partnere lett.
A két német államA német nemzeti kérdés megválaszolása így a szövetségesekre maradt. A győztes hatalmak kezdetben, békeszerződés híján, a potsdami egyezményhez igazították politikájukat – nácitlanítás, a porosz militarizmus szétzúzása, leszerelés és jóvátételek –, s politikai egységként kezelték Németországot az ideiglenesnek tekintett
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.