rubicon

A nemesi vármegye

Az alkotmányosság védőbástyája
14 perc olvasás

A magyar nemesi vármegyét, amelyet Eckhart Ferenc sajátos magyar intézménynek nevez, a 19–20. századi történetírás sok szempontból joggal kritizálta. A magyar középnemesség – kétségtelenül a saját privilégiumait is védve, de – kialakított egy olyan önkormányzati rendszert, melynek a közigazgatásban játszott szerepe a modern kor előtt nélkülözhetetlennek bizonyult. A nemesi vármegye egyúttal a magyar alkotmány és ezzel a nemzeti önállóság legfőbb védelmezője is volt. Hosszú évszázadokon keresztül nem a bécsi kormányzat, hanem a nemesi vármegye gondoskodott a személy- és vagyonbiztonságról, az általa felállított nemesi bíróságok – ragaszkodva a magyar törvényekhez és a szokásjoghoz – működtették az igazságszolgáltatást, s rendkívül széles jogkörrel rendelkezve intézték a vármegye lakosságának jogvitáit.

A történeti alkotmány

A történeti alkotmány különböző korokból származó sarkalatos törvények, szokásjogi szabályok és a jogtudomány (jogirodalom) által lefektetett elvek összessége. Az „íratlan” alkotmány elnevezés félrevezető, hiszen a történeti alkotmánynak is a legtöbb rendelkezését írásba foglalják. Ráadásul hatályba lépésük után a kartális alkotmányok is közelíteni kezdenek a történeti alkotmány felé, mivel idővel módosítják és egyre több szokásjogi szabállyal gazdagítják.

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.