A 17. század végén a francia uralkodót nemcsak alattvalói, de uralkodótársai is úgy emlegették, mint „a világ legnagyobb királyát”. XIV. Lajos pedig úgy érezte, hogy ha nem is tarthatja függőségben a többi uralkodót, mégiscsak elsőbbséget élvez velük szemben, hiszen övé Európa legnépesebb, leggazdagabb és leghatékonyabban kormányzott országa. Ő Isten kegyelméből uralkodik, a német-római császárok pedig a választófejedelmek döntésének következtében.
Valaha a spanyol király volt a tekintélyesebb uralkodó, 1700-ban azonban a spanyolok már az ő unokáját hívták meg a trónra. Amikor ellenfelei azzal vádolták, hogy „egyetemes monarchiára” törekszik, egyúttal elismerték rendkívüli hatalmát.
XIII. Lajos francia király nem szerette a feleségét, Ausztriai Annát, sőt, kifejezetten kerülte őt. 1637. december 5-én meglátogatta egy párizsi zárdában a 19 éves Marie-Louise Motier de La Fayette-et, akit plátói szerelemmel imádott. Ezután Saint-Maurba akart utazni, de egy vihar miatt kénytelen volt feleségénél tölteni az éjszakát, a Louvre-ban. Párizs minden kolostorában azért imádkoztak ezen az éjszakán, hogy Ausztriai Anna végre trónörököst adhasson Franciaországnak. A következő év január 20-án közzétették, hogy a királyné áldott állapotba került. Országszerte nagy volt az öröm, hiszen utoljára 37 évvel korábban született francia trónörökös. Az udvaroncok csodáról beszéltek, csak a király jegyezte meg szárazon: „Nincs abban semmi csoda, ha egy férfinak gyereke
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.