Mindkét háború hatalmas veszteségeket okozott emberi életekben és fizikai javakban egyaránt. De a két világháború hatásai a gazdasági intézményekre és a gazdaság háború utáni teljesítményére merőben eltértek egymástól. A gazdaság fejlődésére az első világháború tartósan negatív hatást gyakorolt, amelynek felszámolására a nemzetközi intézmények képtelennek bizonyultak. A megoldatlan feszültségek miatt nem lehetett visszatérni a normális kerékvágásba, és Európa végzetesen kettészakadt: szegényekre és gazdagokra, demokráciákra és diktatúrákra.
Az alábbiakban a nagy háború gazdasági következményeit tekintjük át. Először a közvetlen hatásokat mutatjuk be: mennyibe került a hosszan elhúzódó hadviselés, illetve milyen emberi és anyagi áldozatokat követelt. Majd a közvetett hatásokra áttérve azt vizsgáljuk, hogy miként hatott a háború a globalizációs folyamatokra, Európa világgazdasági helyzetére, a gazdaságpolitikára, a két világháború közötti pénzügyi folyamatokra és a gazdasági konjunktúrára.
Az
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.