A szovjet kommunisták és a munkásság viszonyát a Kommunista Kiáltványban lefektetett alapelv határozta meg: a proletariátusnak világtörténelmi küldetése van. Erre az állításra alapozták eszkatologikus történelemfelfogásukat Marx és Engels orosz tanítványai.
A szovjet állam a kezdetektől fogva a proletariátus diktatúrájaként épült fel, melynek irányítója és előőrse a bolsevik (később kommunista) párt volt. A bolsevikok számára az osztálytudat azt jelentette, hogy az egyénnek alá kell rendelnie akaratát a közösségnek, meg kell tartania a munkafegyelmet, s legfőképpen el kell fogadnia a párt döntéseinek jogosságát és megalapozottságát. Tudatában voltak ugyanakkor annak is, hogy nem minden munkás juthat azonnal ilyen tudatossági fokra. Szükség van a munkásság „nevelésére”, ami – úgy vélték – a szakszervezetek feladata lesz. A „dolgozó tömegek” tagjai ugyanis nem mind tartoznak az ipari munkásság, illetve a legfőbb potenciális szövetséges, a parasztság soraiba. Sokan nem tudtak megszabadulni „kispolgári” mentalitásuktól. Meg kellett hát győzni mindezeket a férfiakat és asszonyokat,
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.