1940. június 14-én a német Wehrmacht a francia csapatok felett aratott gyors győzelme után bevonult Párizsba. A polgárok zöme kiegyezett a megszállókkal, s a háború alatt meglehetősen bizarr életet élt. Csak kevés francia lépett fel a megszállás ellen, miközben a többiek a varietékben Edith Piaf sanzonjait élvezték, vagy az 1940 decemberében Berlinből átlátogató, Bach h-moll miséjét bemutató Herbert von Karajannak tapsoltak, aki bizonyítani igyekezett: Németországból nem csak katonák érkeznek.
Az 1940. májusi német villámháború katonai és erkölcsi katasztrófát jelentett Franciaország számára. Nemcsak a német győzelem sokkolta a franciákat, hanem az is, hogy katonáikat a német páncélosok láthatóan ellenállás nélkül űzték maguk előtt; hogy politikusaik elmenekültek Párizsból; s hogy harmadik köztársaságuk vezetői kollaboráltak, mielőtt még az utolsó lövés eldördült volna. S valamennyi párt diszkreditálta magát.
Franciaországot a németek feldarabolták: Elzász
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.