„Fehér zászlóval állunk előtted, Ismeretlen Végzet” – írta a kolozsvári Keleti Újság 1918 karácsonyán, amikor a Román Királyi Hadsereg csapatai Neculcea tábornok vezetésével, katonazenekarok harsogása mellett bemasíroztak Kolozsvárra. A bevonulásnak a román parancsnokok szándéka szerint nem egy ellenséges város megszállásának, hanem „felszabadításnak” kellett volna tűnnie. A város túlnyomórészt magyar lakossága azonban megfélemlítve hallgatott. A gyulafehérvári román nemzeti kongresszus határozataiban foglalt kisebbségi jogosítványok, így a közigazgatásra vonatkozó pont, mely szerint minden nemzetiségnek joga lesz az önigazgatásra és a nyelvhasználatra, alig néhány nap alatt semmivé foszlottak Kolozsváron.
Az új hatalom első intézkedésként valamennyi városi tisztviselő mellé katonai biztost rendelt ki, akinek jogában állt bármilyen döntést indoklás nélkül felülbírálni. Az addig is csak viszonylagos békesség végét jelezte 1919. január 17-én az is, hogy negyven kolozsvári polgárra 100-100 ezer korona sarcot vetettek ki, Apáthy István magyar főkormánybiztost pedig letartóztatták és Nagyszebenbe hurcolták, mert egy román katonavonatot Zilah mellett a falusiak állítólag megtámadtak, és kilenc katona meghalt.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.