A magyar katolikusok ellen 1945 után indított koncepciós pereket, az egyházüldözés jogi eseteit felfoghatjuk egyetlen hosszú színjátéknak is.
Ebben az esetben a Mindszenty József bíboros, prímás, esztergomi érsek elleni per az első, majd a Grősz József kalocsai érsek és társai köré font ügy a dráma második felvonása. Az ő pereik szervesen illeszkednek a több ezer koncepciós eljárás közé, amelyeket a magyar igazságszolgáltatási szervezetek folytattak le a szocializmus negyven éve alatt.
Ezek a perek biztosították a politikai vezetés számára, hogy látszólag törvényes és jogszerű eljárások keretében szülessenek olyan ítéletek, amelyek kizárólag a pártállam hatalomgyakorlóinak érdekeit szolgálták.
Magyarországon katolikusok ellen politikai indíttatásból 1946 és 1972 között folytattak pereket. Hetényi Varga Károly korábbi kutatásai és a rendelkezésre álló levéltári adatok alapján feltételezhető, hogy ez idő alatt mintegy 200-250, politikai szándéktól vezérelt perben hozzávetőlegesen 1500-2000 katolikust ítéltek el. Ez éves átlagban 60-80 főt jelent, ami nem tűnik soknak az összes bírósági eljárás és az azokban elítéltek számához képest, de figyelembe kell venni, hogy a 26 év alatt, amíg katolikusok kerültek bíróság elé politikai okból, nem egyenletes az egyes korszakokban zajló üldözések, perek eloszlása. 1946 és 1948/49 között alig fél tucat per zajlott, köztük a Mindszenty József esztergomi érsek, bíboros és társai elleni per. Ugyanakkor 1949
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.