1947-ben indították el a Marshall-tervet, amely a második világháború utáni Európa nagyszabású újjáépítési programjaként rögzült a köztudatban. E tanulmány azt vizsgálja, hogy a Marshall-terv milyen szerepet játszott Európa gazdasági kettészakadásában. Ennek alapján arra a kérdésre is választ keres, hogy a terv mennyiben vált különféle szintű integrációs folyamatok katalizátorává a nyugati világ, azon belül Nyugat-Európa későbbi gazdasági fejlődésében.
A Marshall-terv első megközelítésben a második világháború utáni időszak gazdasági problémáira adott válasznak tekinthető. Miként a New Deal sem kész, kiforrott koncepcióként jött létre a harmincas évek Amerikájában, úgy a Marshall-terv sem egyszerre öltött testet, hanem hosszabb idő alatt, különböző érdekek eredőjeként alakult, formálódott ki.
ElőzményekA Marshall-terv közvetlen kiindulópontja gazdasági természetű probléma volt. A második világháború befejezését követően Európa romokban hevert: az ipari és a mezőgazdasági termelés mélyen a háború előtti színvonal alatt volt. Még Nyugat-Európában is hiány volt élelmiszerekből, fűtőanyagokból, iparcikkekből. A háború alatt kényszerrel visszatartott fogyasztás következményeként óriási volt a fogyasztási cikkek iránti kereslet. A gazdasági szereplők közötti gazdasági és pénzügyi kapcsolatrendszer finom szövetét
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.