rubicon

A magyar szabadkőművesség

25 perc olvasás

„Fulladjon meg Ady Endre lehetőleg máma még” – Szabolcska Mihály nevét manapság a legtöbben Karinthy Frigyes elhíresült paródiája révén ismerik. Pedig a három érintettet a személyeskedésektől sem mentes irodalmi csatározásokon kívül még egy dolog összekötötte: Ady és Szabolcska biztosan, Karinthy pedig egyes források szerint feltehetően szabadkőműves volt. Néhány évtizeddel a modern szabadkőművességnek az angol nagypáholy megalakulásához köthető megszületése után a mozgalom – elsősorban német közvetítéssel – Magyarországon is megjelent, és noha egymástól markánsan különböző politikai rendszerek egyaránt betiltották, volt idő, amikor a hazai értelmiség színe-java vala­melyik páholy kötelékébe tartozott. A magyar szabadkőművesség sokszínűségét a fenti példán túl az is jelzi, hogy a páholytagsággal hosszabb-rövidebb ideig rendelkező négy magyar miniszterelnök (Andrássy Gyula, Wekerle Sándor, Berinkey Dénes és Friedrich István) mindegyike a politikai paletta más-más részéhez köthető.

Bár konkrét írásos nyom egyelőre nem került elő arra vonatkozóan, hogy a hajdani Magyar Királyság területén is működtek céhekből kinőtt építőpáholyok a nagy középkori templom- és katedrálisépítések idején, nincs okunk föltételezni, hogy ez eltért volna az általános európai gyakorlattól. Már csak azért sem lehetett másként, mert templomaink jelentős részét – ahogyan

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.