A két háború közötti magyar külpolitikai gondolkodás különféle irányzatai egységesen elítélték a trianoni békeszerződést. Voltak ugyan hangsúlybeli különbségek a korrekció szükséges mértéke és a követendő diplomáciai taktika kérdésében, ám a kormány és az eltérő politikai táborokhoz tartozó ellenzéki pártok a hatalmas területveszteség nyomán beállt új helyzetet egyaránt tarthatatlannak ítélték. A mindenkori kormány mégis csak óvatosan bírálta a még friss és végeredményben nagyhatalmi egyetértésen nyugvó békerendszert, nehogy a békebontó szerepében tűnjön fel. A revíziós propagandát ezért jobbára ún. társadalmi szervezeteken – önkéntesen létrejött, a kormánytól formailag nem függő, de általa anyagilag és erkölcsileg támogatott társaságokon – keresztül folytatta.
A kormány kezdetben a Területvédő Ligát, később a Magyar Nemzeti Szövetséget igyekezett céljainak részben alárendelni, majd 1921 nyarán létrehozta a Társadalmi Egyesületek Szervezete Központját, melynek feladata a szomszéd országokba került magyar kisebbségek gondozása és a Trianon-ellenes propaganda folytatása volt. A hivatal azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: tevékenységét irányítója, Teleki Pál gróf is elégtelennek nevezte.
Magyarország 1927-ben végre nagyhatalmi támogatást szerzett – olasz részről – legfontosabb külpolitikai céljának, a területi revíziónak a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.