A Nemzeti Hadsereg és a Magyar Királyi Honvédség 1919 és 1945 közötti története szorosan összefügg a Fővezér, majd államfő vitéz nagybányai Horthy Miklós nevével. A Legfelsőbb Hadúr hozzájárulása, döntése nélkül a haderőben érdemi változások nem történhettek.
Magyarország német megszállása után Horthy Miklós nem egy esetben külső nyomásra a katonai felső vezetésben változtatásokra kényszerült. A változtatások 1944. október 15–16-án éreztették leginkább a hatásukat, amikor a nem kellően tájékoztatott és felkészített parancsnokok a döntő pillanatokban képtelenek voltak végrehajtani a legfelsőbb hadúri akaratot.
Ezek pedig odavezettek, hogy a honvédség megfelelő irányítás és vezetés nélkül csak külső szemlélője lett a háborúból történő kiválási kísérletnek, vezetői közül számosan – a lemondásra kényszerített államfőhöz hasonlóan – német, illetve nyilas-hungarista őrizetbe kerültek.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.