A román görögkatolikus egyház keleti rítusú katolikus egyház, amely 1989 decemberétől a római katolikus egyházzal szerves egységben működik.
Alapítása 1697–1701 között ment végbe Erdélyben, ahol a román ortodox közösség egy része a görögkeleti egyházat elhagyva – bizonyos társadalmi és nemzetiségi jogokért cserébe – doktrinális és egyházszervezeti kapcsolatot létesített a Szentszékkel, bár továbbra is a román nyelvű bizánci szertartást követte.
Ennek révén a románság előtt megnyíltak a római katolikus művelődés nyugati központjai, ami alapot biztosított egy iskolázott elitréteg létrejöttéhez, elősegítve ezzel a nemzeti öntudat kialakulását.
Ilyen típusú vallási unióra Kelet-Európában több példát is találhatunk (breszti unió, 1596; ungvári unió, 1646). Az unió ugyanakkor elvetette a román ortodox és görögkatolikus hívek közösségei közötti viszály magvait.
1918 után mind a román állami hatóságok, mind az ortodox egyház úgy tekintettek Románia szomszédaira, elsősorban a Szovjetunióra és Magyarországra, mint potenciális ellenségekre. Úgy vélték, Magyarország arra használja a római katolikus egyházat, hogy meggyengítse a fiatal román nemzetállamot. Ez volt az egyik legfőbb oka annak, hogy a két világháború közötti időszakban a görögkatolikus egyház létjogosultságát is megkérdőjelezték. A Románia
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.