Az 1919. évi versailles-i békeszerződés értelmében valamennyi német repülőgépet át kellett adni a győzteseknek, vagy meg kellett semmisíteni. A békeszerződés a polgári és katonai célú repülőgépek gyártását egyaránt megtiltotta Németország számára. Csak 1926-ban – miután felvették Németországot a Népszövetségbe – engedélyezték ismét a polgári repülőgépek gyártását. A tilalom feloldását követő évben az országban már 17 kisebb repülőgépgyártó műhely létezett. Nagyüzemként azonban egyedül a dessaui Junkers művek működött. 1927-ben Németország 200 repülőgépet állított elő. 1933-ig nem is sikerült a többi nagyhatalom fejlesztési előnyét behozniuk, ekkor még mindig az 1918. évi gyártási színvonalon tartottak, mivel a nehéz repülőgép-motorok gyártását továbbra is tilalmazták. Nagy szériájú gyártásra egyik repülőgépgyár sem volt alkalmas. A világgazdasági válság a repülőgépipart is súlyosan érintette: a Junkers művek csődbe jutott, így 1933-ban Németországban mindössze 33 repülőgép készült.
Az első radarral is felszerelt német gép, a Me-110 D vadászbombázó. 1943-tól éjszakai bevetésekre használták.A Hitler vezette nemzetiszocialista párt hatalomra jutásával a fejlődés új irányokat vett. A genfi leszerelési tárgyalások meghiúsulása után – mivel azt a német követelést, hogy a többi állam is szereljen le a német szintre, nem teljesítették – Németország 1933. október 14-én kilépett a Népszövetségből, s fegyverkezni kezdett. Ekkorra már a környező országok jelentősen növelték fegyverzetüket és hadseregük létszámát: Franciaország békeidőben 724 ezer, Belgium 113 ezer, Lengyelország 275 ezer, Csehszlovákia 140 ezer főt tartott fegyverben.
A modern repülőgéptípusok híján a birodalmi kormány úgynevezett „rizikó-légierő” felállítását határozta el. A birodalom megvásárolta a Junkers műveket, a többi üzemet pedig állami megbízásokkal mentette meg. A rendkívül felgyorsított, hektikus
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.