Mindenki tudja, hogy a „lovas” és „lovag” szavak nem ugyanazt jelentik. Az előbbi szó mindössze lovon harcoló fegyverest jelent, míg az utóbbi bizonyos társadalmi értékek képviselőjét. A lovas katona lehet durva rabló – a lovag azonban nem, ő magasabb rendű értékeket képvisel, védelmezi a gyengéket, s szembeszáll minden bűnös törekvéssel.
A középkori Európának több száz évre volt szüksége, hogy létrehozza ezt a különleges értékrendet, de ezután olyannyira megszilárdította, hogy az a magatartás, amelyet valaha a lovagoktól vártak el, manapság is társadalmi értéknek számít: a becsületesség, a hűség, az udvariasság, a nők tisztelete, a gyengék támogatása, az önzetlenség és a bőkezűség.
A lovagok értékrendjét előbb a nemesség tette magáévá, majd a magukat „úriembereknek” tekintő társadalmi elit tagjai, hogy végül minden tisztességes férfi kötelességének érezze példájuk követését. Ha manapság valamilyen mesterség kiválóságai „lovagrendnek” nevezik önmagukat, ezzel is az ősi értékrend előtt tisztelegnek.
A lovagi eszmény kialakulásának bonyolult folyamata Franciaországban indult meg, a középkori Európa leggazdagabb királyságában, ahol a rendkívül befolyásos katolikus egyház képessé vált saját ideáljait elfogadtatni a fegyveres előkelők társadalmi rétegével. Georges Duby francia történész megfogalmazása szerint Franciaország volt az olvasztótégely, amelyben kialakították a lovagi kultúrát, s innen terjedt el Anglia, a német államok és Itália felé.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.