Egy középkori kolostor falai közt játszódik Umberto Eco A rózsa neve című „detektívregénye”. A rejtélyes eseményeket és furcsa haláleseteket vizsgáló szerzetes a Montpellier-ben működő híres tanár Alanus ab Insulis (1120–1202) mondását idézve foglalja össze nyomozási módszerének lényegét tanítványa előtt: „A világ összes teremtvénye mintha könyv vagy festmény volna nekünk vagy tükör”.Vagyis minden, ami bennünket körülvesz, olyan, mint a nyitott könyv egy-egy betűje, amelyet csak meg kell tanulni olvasni. A jó nyomozó a tárgyak, az állatok és az emberek legapróbb, sokszor érdektelennek tűnő részleteire is figyelmet fordít, hiszen ezek összekapcsolva, egymást kiegészítve olyan dolgokat is megmagyarázhatnak, amelyekre az első pillanatban nem is gondolnánk. A középkor Sherlock Holmes-a nemcsak a világban megnyilvánuló „isteni harmóniára” tanítja kapkodó és figyelmetlen tanoncát, hanem arra is, hogyan fejtse meg a világ üzeneteit, amelyek nem mindig betűkkel, hanem tárgyakkal, mozdulatokkal, képekkel vannak megírva.
A modern kor információs rendszerének feldolgozói gyakran három csoportra szokták osztani a világban áramló „üzeneteket”.
Az első csoporthoz tartoznak az információk legelemibb formái, a hírek. Ezek manapság jórészt különféle hírközlő
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.