Az ország szovjetizálásának részeként az MDP 1948-ban úgy tervezte, hogy 3-4 éven belül be tudja kényszeríteni a parasztságot a szovjet kolhozok mintájára szervezett termelőszövetkezetekbe. Ebbe a feladatba azonban az ötvenes évek első felében kétszer is belebukott a Rákosi-féle vezetés, s végül Kádárék nyilatkoztathatták ki 1961-ben: falun is leraktuk a szocializmus alapjait.
A két dátum között eltelt bő egy évtized alatt három kollektivizálási kampányt (1949–53, 1955–56, 1959–61) szenvedett végig a parasztság, s közben kétszer tudott rövid időre (1954–55, 1957–58) visszatérni az egyéni gazdálkodáshoz. Joggal érezték úgy sokan, hogy kiszámíthatatlan hullámvölgyek, hullámhegyek követik egymást az életükben. Ezt a drámai megpróbáltatássorozatot kíséri végig a jelen tanulmány.
Az 1940-es évek végén a szovjet– amerikai konfrontáció erősödésével felgyorsult a kelet-közép-európai térség szovjetizálása mind politikai, mind gazdasági téren. Mivel Magyarországon is a harmadik világháborúra készülődtek, előtérbe került a hadi- és a nehézipar fejlesztése, s ehhez az erőforrásokat a lakossági fogyasztás korlátozása, az infrastrukturális fejlesztések elhanyagolása mellett a mezőgazdaságból való jövedelemelvonás révén tervezték biztosítani. Ez utóbbi a bevált sztálini recept szerint az ár-, adó-, valamint a beszolgáltatási rendszeren keresztül valósult meg. Az egyre inkább teljesíthetetlenné váló
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.