Horthy Miklós kormányzó Klebelsberg Kunó kultuszminiszter előterjesztése nyomán 1930. október 11-én írta alá a Corvin-lánc, a Corvin-koszorú és a Corvin-díszjelvény alapító okiratát. Az első láncot maga az előterjesztő kultuszminiszter kapta, majd a néhány hónappal később tartott átadási ünnepségen még kilencen kaptak Corvin-láncot, és 59-en az alacsonyabb fokozatnak számító Corvin-koszorút. A szabályzat szerint az élő Corvin-láncosok száma nem haladhatta meg a tizenkettőt (1940-től, Erdély visszatérése után a tizenötöt), a koszorúsoké pedig a hatvanat. A súlyos ezüstláncon lógó, Mátyás királyt ábrázoló érmékből nem is volt több egy tucatnál: az elhunytakét vissza kellett juttatni a kormányzói kabinetirodába, ahonnan továbbították az új kinevezetteknek.
A díjazottak névsorán végigtekintve jól látszik, hogy a láncot jobbára a rendszerhez lojális csúcsértelmiségiek kapták, míg a koszorúval díjazottak köre lényegesen tarkább eszmei képet mutat, olyannyira, hogy közülük 18-an az 1948 utáni új rendszer legmagasabb művészeti kitüntetését, a Kossuth-díjat is megkapták.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.