A két világháború közötti időszakban a kisantant mint politikai-katonai szövetségi rendszer alapvetően meghatározta a közép-európai országok kül-, katona- és gazdaságpolitikáját. A kisantant 1920–21-ben született meg, és formálisan 1938 októberében – az Első Csehszlovák Köztársaság szövetségi állammá átalakulásával – szűnt meg. A kisantant 18 éves történetét hat nagy szakaszra lehet osztani, ezen szakaszok jellemzőinek bemutatásával vázoljuk fel a Magyarország ellen létrejött koalíció rövid történetét.
A kisantant gondolata már az első világháború alatt megszületett, amikor a cseh–szlovák, délszláv, lengyel és román emigrációk megpróbálták Monarchia-ellenes politikai tevékenységüket összehangolni. Ez a kísérlet az 1918 áprilisában Rómában megtartott Monarchia Elnyomott Népeinek Kongresszusában csúcsosodott ki. Ez a kongresszus az Osztrák–Magyar Monarchia feldarabolása mellett foglalt állást, aminek érdekében az emigrációk a kis
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.