„Én Kossuth Feri vagyok, Kossuth Lajos fia és Deák Ferenc keresztfia!”, mondotta – állítólag – Kossuth Ferenc 1849. augusztus 25-e éjszakáján, mikor a Bakonyban elfogták testvéreivel és kísérőivel együtt. Miután száműzték az országból, közel fél évszázad múltán térhetett vissza hazájába. Ő, aki azt tanulta egészen kicsi korától fogva, hogy a magyar nemzet érdekében mindent meg kell tennie, Kossuth Lajos fiaként a ’48-asság szimbólumának számított, miközben sokkal inkább tartotta magát Deák Ferenc szellemi örökösének, s a konfliktusokban a „kiegyezkedés” híve volt.
A 19. század végi és a 20. század eleji Magyarországon igen általános volt a politikusi szerep családon belüli öröklése, elsősorban az arisztokratáknál, de a köznemeseknél is. Ebben mindenekelőtt a fiúgyermekek szocializációja játszotta a meghatározó szerepet. Apjuktól, nagybátyjuktól, sógoruktól azt látták, hogy a legfontosabb társadalmi szerep, amelyet egy „férfiember” játszhat, a politikusi, konkrétan 1848-ig az országgyűlési követi, 1848 után pedig a
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.