A polgári származású világi hivatalnokréteg Franciaországban IV. (Szép) Fülöp uralkodása idején vált igazán jelentőssé. Ez a periódus a királyi központosítás kora. Az előző század, „Szent Lajos százada” után a francia monarchia egy időre felhagyott a hódító tervekkel és hódító háborúkkal: a külső expanzió helyébe a belső megerősödés, az adminisztráció kialakítása, a központi kormányszervek reformja lépett. Ehhez a nagy munkához kitűnő jogi szakértőkre és rengeteg pénzre volt szükség. A szakértőket – először a középkor folyamán – már nem az egyháziak közül rekrutálta a király, hanem a többnyire kisnemesi, sőt polgári származású ügyvédek közül. Ezeket a jogtudó királyi embereket nevezték legistáknak.
A központosítás és a királyságot átfogó reformfolyamat alappillére az igazságszolgáltatás volt. A király ezért vette körül magát ügyvédekkel és jogtudósokkal. Szép Fülöp nagyapját, IX. (Szent) Lajost még azért szerették arisztokrata hívei, mert a vincennes-i vár körül elterülő hatalmas erdő vén tölgyfái alatt üldögélve tett
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.