Sopronból 1946. április–május során kb. 7-8000 embert telepítettek ki. A soproni németség, amely 1921-ben a népszavazás alkalmával kifejezte Magyarország iránti lojalitását, 25 évvel a népszavazás után, 1946 elején joggal várt a magyar államtól külön elbánást, bízott abban, hogy vagyonát nem veszíti el, és nem kell elhagynia hazáját. Reményeikben azonban csalódniuk kellett.
A magyar közvélemény a hazai németség esetén gyakran használja összefoglalóan a sváb kifejezést. Valójában a nyugat-magyarországi németek a zárt német nyelvterület részét képezve már a 13–14. században több hullámban, folyamatosan érkeztek a szomszédos ausztriai és délnémet területekről erre a vidékre. Megtelepedésük a török kiűzése utáni ún. „sváb” betelepítéssel nincsen összefüggésben, így ez a kifejezés Sopronban nem is volt használatos.
Sopron, a nyugat-magyarországi térség németek által lakott legnagyobb városa, 1277-ben a magyar király iránt tanúsított hűségéért kapott szabad királyi városi rangot. Az
Regisztráljon és olvassa a teljes cikket!
Ingyenes regisztrációval korlátlan hozzáférést kap Kalendárium rovatunkhoz, és prémium tartalmaink közül 3-at olvashata Rubicon Online-on.