Eötvös Péter – Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesülete, elnök
1950. június 23-án éjjel az ÁVH központi terv alapján családok ezreit gyűjtötte össze és a csecsemőtől az aggastyánig, marhavagonokban hurcolta a hortobágyi pusztába. Itt fokozatosan 12 kényszermunkatábort létesítettek, melyekbe nagyvárosokból, mint például Szeged, Hatvan, Pécs, és Nagykanizsa további családokat deportáltak. A táborokban fegyveres őrizet mellett kényszermunkát végeztek a rabok, miközben emberhez méltatlan, szinte állati körülmények között tengődtek. A higiénia, az orvosi ellátás, és a kielégítő élelmezés teljes hiánya jellemezte a táborokat. A deportálás teljes vagyonelkobzással járt.
Kényszerű hallgatás vette az áldozatokat körül, aminek eredménye, hogy a mai társadalom, főként a mai fiatalság szinte semmi nem tud az 1950 és 53 közötti szovjet mintájú terrorról, amivel az akkori kommunista hatalom dermedt félelembe tartotta népünket.
Ma már szinte senki sem ismeri a táborokba uralkodó embertelen körülményeket, a kiszolgáltatottság, a megalázás és a permanens éhség napi élményét, ami a ma még élő volt kényszermunkások egész életére rányomta a bélyegét. Súlyos, emberiség elleni bűntettet követett el az akkori kommunista vezetés, ami nem évülhet el!
2000-ben, a hosszú kényszerű hallgatás után a táborok még élő lakói egymásra találtak és megalakították a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületét. Az Egyesületnek alapvetően három fontos célja van:
A volt kényszermunkások érdekeinek képviselete A még élő Sorstársak egymás közötti kapcsolatának ápolása A kommunista önkény történetének feldolgozása, és ennek minden lehető fórumon való ismertetése.Ez utóbbi érdekében, szociológusokkal és történészekkel együttműködve könyveket és tanulmányokat adunk ki, szimpóziumokat szervezünk és az érdeklődő médiákban mondjuk el a történteket.
Minden év június 23-án a Hortobágyon országos találkozót szervezünk, ahol a híres 9 lyukú híd mellett felállított hatalmas méretű emlékkeresztünket ünnepség keretében megkoszorúzzuk.
Az elhurcolások kezdetének 60. évfordulójára különösen megemlékezünk. A 60 Év c. díszkiadványunkban autentikus visszaemlékezések mellett leközöltük a volt táborlakók névsorát. A hortobágyi ökumenikus templomban, márványba vésve is megörökítettük a neveket, mintegy 7600-at.
Október 24-én délután 3 órakor avatjuk első országos
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.