rubicon

A hortobágyi kényszermunkások 60 éve

Online Plusz a Rubicon 2010/9-es lapszámához
2 perc olvasás

Eötvös Péter – Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesülete, elnök

1950. június 23-án éjjel az ÁVH központi terv alapján családok ezreit gyűjtötte össze és a csecsemőtől az aggastyánig, marhavagonokban hurcolta a hortobágyi pusztába. Itt fokozatosan 12 kényszermunkatábort létesítettek, melyekbe nagyvárosokból, mint például Szeged, Hatvan, Pécs, és Nagykanizsa további családokat deportáltak. A táborokban fegyveres őrizet mellett kényszermunkát végeztek a rabok, miközben emberhez méltatlan, szinte állati körülmények között tengődtek. A higiénia, az orvosi ellátás, és a kielégítő élelmezés teljes hiánya jellemezte a táborokat. A deportálás teljes vagyonelkobzással járt.

Kényszerű hallgatás vette az áldozatokat körül, aminek eredménye, hogy a mai társadalom, főként a mai fiatalság szinte semmi nem tud az 1950 és 53 közötti szovjet mintájú terrorról, amivel az akkori kommunista hatalom dermedt félelembe tartotta népünket.

Ma már szinte senki sem ismeri a táborokba uralkodó embertelen körülményeket, a kiszolgáltatottság, a megalázás és a permanens éhség napi élményét, ami a ma még élő volt kényszermunkások egész életére rányomta a bélyegét. Súlyos, emberiség elleni bűntettet követett el az akkori kommunista vezetés, ami nem évülhet el!

2000-ben, a hosszú kényszerű hallgatás után a táborok még élő lakói egymásra találtak és megalakították a Hortobágyi Kényszermunkatáborokba Elhurcoltak Egyesületét. Az Egyesületnek alapvetően három fontos célja van:

A volt kényszermunkások érdekeinek képviselete A még élő Sorstársak egymás közötti kapcsolatának ápolása A kommunista önkény történetének feldolgozása, és ennek minden lehető fórumon való ismertetése.

Ez utóbbi érdekében, szociológusokkal és történészekkel együttműködve könyveket és tanulmányokat adunk ki, szimpóziumokat szervezünk és az érdeklődő médiákban mondjuk el a történteket.

Minden év június 23-án a Hortobágyon országos találkozót szervezünk, ahol a híres 9 lyukú híd mellett felállított hatalmas méretű emlékkeresztünket ünnepség keretében megkoszorúzzuk.

Az elhurcolások kezdetének 60. évfordulójára különösen megemlékezünk. A 60 Év c. díszkiadványunkban autentikus visszaemlékezések mellett leközöltük a volt táborlakók névsorát. A hortobágyi ökumenikus templomban, márványba vésve is megörökítettük a neveket, mintegy 7600-at.

Október 24-én délután 3 órakor avatjuk első országos

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.