rubicon

A honfoglaló magyarság fegyverzete

13 perc olvasás

A honfoglalást megörökítő művészeti alkotások között nem található olyan munka, amelyen ne jelenne meg a honfoglaló magyar harcos: a honfoglalás képe elválaszthatatlanul összeforrt a magyar vitézzel és a katonai virtussal.  

A 19. században és a 20. század elején azonban a művészek sokszor szembesültek azzal, hogy az egykori valóságról alig rendelkeznek megbízható információkkal. Így történhetett, hogy a Millenniumi emlékművön látható honfoglaló vezérek közül csak egyet ábrázoltak íjjal. 

A hon­foglaló magyar harcosról kialakult kép kereteit a magyar nemesség hagyományai, majd a történelemtudomány alakította ki, amelyet a 19. század közepén megjelenő és egyre gyorsuló ütemben fejlődő honfoglalás kori régészet pontosított és árnyalt. Napjainkra pedig már eljutottunk a részletkérdések, egyes fegyvertípusok aprólékos vizsgálatához és újraalkotásához.  

Lovaikon szoktak járni, gondolkozni, álldogálni és beszélgetni.” Többek között így jellemezte Regino bencés szerzetes, egykori prümi apát 10. század elején született Világkrónikájának lapjain az éppen akkortájt a Kárpát-medencébe beérkező és ott megtelepedő magyarságot. Az apát jól értesültsége megkérdőjelezhetetlen, szavai kiválóan világítanak rá a honfoglaló magyarság életmódjára és mindennapjaira. Azonban ezeket a szavakat kiegészíthetnénk egy

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.