1435-ben Bajorföldön történt, hogy egy bizonyos Agnes Bernauerint vízbe fojtásra ítélt a bíróság. A históriáról népdal született:
Amint Bernauerin a hídra ér
egy hóhérsegéd Bernauerinhez lép:
„Bernauerin mit akarsz tenni?
Ej, akarsz-e hóhérfeleség lenni?
Vagy fiatal, büszke testedet
a Duna vizébe hagyod-e veszni?”
„Dehogy akarok én
hóhérfeleséggé lenni,
inkább akarom én fiatal testemet
a Duna vizébe vettetni.”
Az eset nem volt ritka, noha gyakorinak sem mondható: a hóhér vagy annak segédje felajánlhatta a kivégzendő fiatalasszonynak, leánynak, hogy életét megválthatja, ha feleségévé lesz. A gyakorlat feltehetően azon régi és sok nép jogi praxisában előforduló lehetőség analógiájára alakult így, mely szerint a halálra ítélt férfit egy szűz megmenthette a kivégzéstől azáltal, hogy férjéül választotta. Persze Agnes Bernauerin tisztában volt azzal, hogy igenlő döntése esetén osztoznia kellett a hóhér „becstelenségében”, s viselnie a közösség megvetését, mely férje sajátos tevékenységének folyománya.
De hát ki is ez az alak, akinek joga van a legmagasabb döntést, a bírák halálos ítéletét megváltoztatni, s ugyanakkor a lakosság megvetését szenvedve, a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.