A Mein Kampf, sajnálatos és tragikus módon, minden jelentéktelensége ellenére a 20. század egyik legjelentősebb könyve. Nemcsak tízmilliós példányszáma miatt. Egy világháború és az azzal járó nagy világváltozás foglaltatik benne. Igaz, a szerző „monomán autodidaktaként jelenik meg, aki kora nézeteit saját gondolati rendszerré olvasta össze, melynek alapsémája valami primitív darwinizmus. Kétségkívül nagyon intelligens ember volt, gyors felfogású. Ez magyarázza, miért követték olyan sokan. Gondolkodásának zártságában sokak számára lehetett valami imponáló. De bármiféle erkölcsi vagy etikus magatartás hiányzott belőle.”
Ezt az ítéletet újabban többen is árnyalták. Hitlert újabban Marx és Freud mellé állították, egyazon kor három arcaként hasonlították össze, természetesen csak a mindent magyarázni és egyvalamire visszavezetni akaró holisztikus igényt emelve ki közös vonásként. Kétségtelen, a Führer művét ellenfelei közül talán többen olvasták, mint hívei közül. És külföldön talán többen, mint otthon. Jelentőségét azzal szokták bagatellizálni, hogy maguk a náci vezetők sem nagyon böngészték. Speer, az udvari építész úgy emlékezett, hogy ő maga is feladta a mű
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.