rubicon

A hidegháború okai

Eltérő elméletek
8perc olvasás

A világtörténelem számos nagy jelentőségű eseményéhez hasonlóan a hidegháborúról is eltér a történészek véleménye. Különösen az okok és a felelősök kijelölése osztja meg a kutatókat. Az alábbiakban közölt két szöveg ebbe a vitába enged bepillantást. Az első szerzője Geir Lundestad (1945–) norvég történész, aki 1990-től 2014-ig a Norvég Nobel Intézet igazgatója és a Nobel-bizottság egyik tagja volt. Kutatási területe a hidegháború története, amellyel kapcsolatos könyveit a világ számos nyelvére lefordították, és néhányat közülük tankönyvként használnak a világ nagy egyetemein. A másikat egy amerikai történész, John Lewis Gaddis (1941–) írta, aki ugyancsak a hidegháború történetének ismert specialistája. A 2000-es évek elején George W. Bush egyik történész tanácsadója volt, és George Kennanról írott könyvéért 2012-ben Pulitzer-díjat kapott. Jelenleg a Yale Egyetem professzora. (A szerk.)

Geir Lundestad: A három fő elmélet a hidegháborúról

Miért alakult ki ellentét Kelet és Nyugat között a második világháború után? Erre a kérdésre közel annyi válasz van, mint ameny­nyi olyan tudós, aki kutatta a témát. A vá­laszaik mindazonáltal besorolhatók három, némileg

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.