A Kádár-rendszer belső ellenzékének fórumai közül a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján kiemelkedő jelentősége volt a Hétfői Szabadegyetemnek. A rendszer tabuit kikezdő előadások, a budapesti fiatalok számára biztosított „második nyilvánosság” hamar felkeltette az állambiztonság figyelmét, majd fél évtizeden keresztül a szolgálatok tevékenységének egyik fontos célterülete volt. A rekonstruálható intézkedések kapcsán átfogó képet kaphatunk a késő Kádár-kori politikai rendőrség módszereiről és a pártállami diktatúra elnyomó mechanizmusairól.
Az 1978 augusztusában induló, budapesti magánlakásokon tartott Hétfői Szabadegyetemek a – hatvanas-hetvenes évtizedekben folyamatosan tartott házi szemináriumokkal szemben – kezdettől fogva a szélesebb hallgatóság számára nyitott előadás-sorozatként működtek. Bár a szervezők, előadók közül többeket már korábban is megfigyelés alatt tartottak, az üggyel kapcsolatos Doktor fedőnevű bizalmas nyomozás csak 1978. december 12-én indult meg az állambiztonsági főcsoportfőnökségen. Ennek célszemélye az első előadó, a MTA Történettudományi Intézetében dolgozó Szabó Miklós volt. Téziseit az állambiztonsági szakvélemény lényegében rendszerellenességgel vádolta: „a szovjet politikai fejlődés mint frakciók harcának
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.