A 13. század vezető európai hatalma a megerősödő és ellenőrzését az ország egész területe felett visszaszerző Francia Királyság lett, szemben a teljes felbomlás és felaprózódás útjára lépő Németországgal. A bouvines-i csata után kapta II. Fülöp az „Augustus” (Ágost) melléknevet. A csatát követő békében Földnélküli János lemondott a Loire-tól északra fekvő hűbérbirtokokról. A következő években az egykori Plantagenet-hűbérek – Guyenne kivételével – a francia király birtokába kerültek. 1259-ben a párizsi béke zárta le az első angol–francia „százéves háborút”. II. Fülöp Ágost négyszeresére növelte a király közvetlen hatalma alatt álló területet.
A katonai sikerek megnövelték a királyság tekintélyét és hatalmát, s lehetővé tették a központosított közigazgatás kiépítését. A II. Fülöp Ágost (1180–1223) által megkezdett művet utódai, VIII. Lajos (1223–26) és főleg IX. (Szent) Lajos (1226–70) fejezték be. Reformjaik következtében a hűbériség elvesztette politikai szerepét, teljesen kiiktatódott a közigazgatásból és az igazságszolgáltatásból, s helyét elfoglalta a szakszerű bürokrácia.
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.