A nagy francia forradalom az emberiség újkori történetének egyik leggyakrabban felidézett eseménye. Először próbálták meg teljes egészében felszámolni egy nagy ország társadalmi-politikai rendjét és egészen új eszmék alapján átalakítani annak szinte minden elemét. Az új társadalmi-politikai rend felépítése során új konfliktusok keletkeztek a francia társadalomban. A forradalom vezetői azonban nem ismerték el, hogy a nehézségek egy része saját politikai lépéseik következménye (főleg az infláció kirobbantásáé és a türelmetlen egyházpolitikáé), hanem belső és külső bűnbakokat kerestek. Ezért megindították a forradalmi háborút, s megdöntötték a királyságot. A terror és diktatúra eszközeivel megnyerték a háborút, de maguk ellen fordították a társadalom nagy részét.
A népességnövekedés, az áremelkedés és a nemzetközi vetélkedés költségei miatt megnövekedett adóterhek több országban is társadalmi és politikai konfliktusokhoz vezettek a 18. század utolsó negyedében. Oroszországban Jemeljan Pugacsov vezetésével lezajlott a század legnagyobb parasztfelkelése (1773–74). Fellázadtak a cseh (1775) és az erdélyi román parasztok is (1784). Az államnak azonban az efféle felkelések nem jelentettek nagyobb veszedelmet, amíg élvezte az uralkodó rétegek támogatását. Ott azonban, ahol az állam a központi hatalom megerősítésére és a kiváltságok megnyirbálására törekedve szembekerült
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.