Az 1956-os forradalom idején sok helyütt kísérletet tettek a demokratikus helyi önigazgatás megvalósítására: különböző forradalmi szervek vették át településük irányítását. Mint megannyi kis demokratikus köztársaság létezett egymás mellett – ha csak rövid időre is, nemritkán mindössze napokra – sok száz település. A hatalomgyakorlás mechanizmusa leegyszerűsödött. Megszűnt az addigi hierarchikus irányítás, a legtöbb helyen egyszerre bomlott fel a helyi párt- és állami apparátus. A keletkezett űrt szinte azonnal kitöltötték a nép spontán választott irányító szervei, melyek élére legtöbbször hozzáértő, tekintélyes emberek kerültek. A bomlást nem káosz, hanem szervezettség, ésszerű rend követte.
A régi hatalom átrendeződése a városokban és a falvakban más-más időben zajlott. Az új, forradalmi szerveknek megvoltak a településtípusok és a helyi hagyományok szerinti jellegzetességei. A november 4-ére kialakult helyi hatalmi viszonyok –sok helyütt módosulva – januárig fennmaradtak. A forradalom alatt választottak számos esetben együtt tevékenykedtek a Kádárék által a hatalomba visszahelyezett régi tanácsi vezetőkkel.
MegalakulásukAzokon a településeken, ahol párhuzamosan működött a helyi (városi, községi), valamint a
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.