Klaus Fritzsche (1940) a német ideológiatörténet és politikatudomány markáns képviselője. Kutatásai a modern ideológiák megjelenési formáit vizsgálják, mindenekelőtt konzervativizmus és újkonzervativizmus, a fasizmus és a munkásmozgalmak történetének feltárásához járulnak hozzá. Írása az európai baloldali gondolkodás egészen Antonio Gramsciig visszavezethető hagyományának újabb formáihoz kapcsolódik, melynek meghatározó tétele, hogy a társadalom legerősebb csoportjai nem közvetlenül irányítják az államot, hanem bizonyos autonómiával rendelkező ágensek révén. Ez a tétel áll fasizmuselmélete mögött. Eszerint a fasizmusok nem a tőkés társadalmi csoportok bábjaiként működtek, ám egy válsághelyzetben kétségtelenül utóbbiak jóváhagyásával szerezték meg az állam feletti ellenőrzést. Fritzsche nézete szerint ezt a jóváhagyást nem ideológiai szimpátiák diktálják, hanem a munkásmozgalmak jelentette fenyegetés: akkor következik be, amikor a fasizmus fenyegetése kisebbnek tűnik, mint a munkásmozgalmak képviselte veszély, és amikor a fasizmus készen áll elismerni a hagyományos felső osztály státusát.
A felismerés, hogy a fasizmus elválaszthatatlan a kapitalizmustól, egyszerre alapja és ismérve a tárgyához kritikailag viszonyuló
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.