A 20. századi magyar történelem egyik legnagyobb tragédiájával, az 1942–43. évi Don menti eseményekkel sokan és sokféleképpen foglalkoztak már az elmúlt több mind fél évszázad alatt. Költőktől (Bella István) esszéírókig (Csoóri Sándor, Nemeskürty István), dokumentumfilmestől (Sára Sándor) helytörténészig, s nem utolsósorban maguk a szemtanúk mind-mind megpróbálták bemutatni a maguk szemszögéből a szomorú eseményt. A történetírás – vagy szűkebben a hadtörténetírás – érdemben csak a nyolcvanas évek végétől kezdte feldolgozni e témát.
Mi is történt 59-60 évvel ezelőtt a keleti hadszíntéren? Miért vezényelték a magyar hadsereget a Szovjetunióba, 2000-2500 km-re hazájától? Miért bocsátották a magyar katonákat a német hadvezetés rendelkezésére? Hányan vesztek oda a Don-kanyarban? Örökké visszatérő kérdések. Az elmúlt több mint fél évszázad alatt e kérdésekre adott válaszok – a politika alakulásától is függően – többnyire csak leegyszerűsített formában, gyakorta téves adatokkal, hipotézisekkel fogalmazódtak meg. Neves és kevésbé neves szakíróktól hosszú ideig mást sem lehetett olvasni és hallani, mint hogy a második világháborúban harcba vetett „magyar honvédeket élő tömegként dobták oda, remélt előnyök ellenében”. A tények ismeretében ezen hipotézisek ma már nem állják meg a helyüket.
Miután
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.