rubicon

A diktatúra legitimálása

Utópisztikus jövőelképzelések a Magyarországi Tanácsköztársaságban
11 perc olvasás

A Magyarországi Tanácsköztársaság közvélemény-formálói a megvalósítandó eszményi világrendet többféle, hivatalos jellegűnek számító szövegben: iskolai tananyagban, utópisztikus államregényben, röplapon, plakáton, újságcikkben jelenítették meg propagandájukban. Az utópiák ekkoriban egyrészt hivatottak voltak mozgósítani egy új, a korábbiakhoz képest jobb világ megteremtésére, másrészt legitimálhatták a diktatúra irányítói­nak radikális intézkedéseit, köztük a terrort is – e logika szerint ezekre éppen az ideális viszonyok létrehozása érdekében van szükség! A jövőleírások vizsgálatai pedig nemcsak a Tanácsköztársaság eszmevilágának, propagandájának jobb megismeréséhez járulhatnak hozzá, hanem az utópiák egyes tulajdonságainak szemléltetéséhez is.

Az 1919-es diktatúra vezetésében részt vevő politikai csoportok már az új rendszer létrejötte előtt és az után is jelentettek meg olyan munkákat, amelyekből információt lehetett szerezni arról, hogy milyen világrend megteremtését tűzték ki távlati céljukként. August Bebel németországi szociáldemokrata politikus A nő és a szocializmus című könyvét a magyarországi szociáldemokraták bocsátották közre – már 1919. március 21. előtt is több kiadásban –, a Tanácsköztársaság idején e művet az egyesült párt könyvkiadó hivatala tette közzé. 

Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!

Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:

  • A legújabb Rubicon-lapszámok
  • Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
  • Rubicon Online rovatok cikkei
  • Hirdetésmentes olvasó felület
  • Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők

Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!

Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.