Rejtélyes balesete után egy évtizeddel is heves vita dúl Diana hercegnő szerepének megítéléséről, életéről és haláláról. Ártatlan naiv nő volt, avagy rafinált és cselszövő intrikus? Különleges, rendkívüli teremtés, akinek „egy életen át tartó önzetlen szolgálata milliók életét érintette meg” – miként a nemrég hivatalba lépett brit miniszterelnök, Gordon Brown jellemezte a halálának 10. évfordulója alkalmából rendezett londoni megemlékezésen –, avagy „fondorlatos idióta”, aki bármire képes volt, hogy a figyelem központjában maradjon, ahogyan a híres ausztrál feminista, Germaine Greer az évforduló előtt néhány nappal A Diana-mítosz címet viselő kommentárjában sommásan fogalmazott a londoni Sunday Times hasábjain?
A kérdés ebben a formájában valószínűleg eldönthetetlen. Diana személyiségének és életének legtöbb elemzője jobbára megmarad a női életutak értékelésére hagyományosan jellemző „szentéletű nő vagy szajha”, „ártatlan angyal vagy ördögi némber”, „hősnő vagy áldozat” redukcionista szembeállításainál. Mi itt annyit állapíthatunk meg, hogy az angol trónörökös édesanyja a világ legünnepeltebb elvált asszonya volt: sorsát kezébe vevő, újjászületni képes modern nő, humanitárius ügyek szenvedélyes pártfogója, milliók mártír bálványa.
A
Próbálja ki a Rubicon Online-t mindössze 200 Ft-ért, és olvassa a teljes cikket, hirdetések nélkül!
Előfizetőként korlátlan hozzáférést kap minden történelmi tartalmunkhoz:
- A legújabb Rubicon-lapszámok
- Több mint 370 korábbi lapszámunk tartalma
- Rubicon Online rovatok cikkei
- Hirdetésmentes olvasó felület
- Kedvenc cikkek elmentése, könyvjelzők
Az első hónap csak 200 Ft-ba kerül. Próbálja ki!
Már előfizetőnk? Ha már regisztrált a Rubicon Online-on, kattintson ide: BELÉPÉS. Ha még nem rendelkezik felhasználói fiókkal, kattintson ide: REGISZTRÁCIÓ.